Szanowny Czytelniku! Od 1.1.2022 Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało nowy formularz, oficjalne informacje znajdują się tutaj. Dodatkowo za złożenie wniosku należy zapłacić 200 Kc. Artykuł na tym blogu nie był aktualizowany pod kątem nowego formularza.
Jeśli planujesz przebywać na terenie Czech dłuższy czas i chcesz zarejestrować swój pobyt, możesz złożyć wniosek o rejestrację pobytu przejściowego – přechodný pobyt. Obecnie nie ma takiego obowiązku dla obywateli Unii Europejskiej.
Přechodný pobyt to zarejestrowanie pobytu na terenie Czech. Przeznaczony jest dla obcokrajowców, którzy pochodzą z państw Unii Europejskiej bądź dla osób spoza UE, które są członkami rodzin obywateli UE. To potwierdzenie pobytu dłuższego niż 3 miesiące.
Přechodný pobyt może być potrzebny, jeśli zechcesz w Czechach:
Potwierdzenie wydaje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych na wniosek obywatela UE przebywającego na terenie Republiki Czeskiej dłużej niż 3 miesiące, który nie narusza bezpieczeństwa państwa i nie zagraża porządku publicznemu.
Jakie dokumenty trzeba złożyć?
Dokumenty (poza dokumentem potwierdzającym tożsamość, aktami urodzenia/małżeństwa – w przypadku potwierdzenia pobytu członków rodzin, fotografii) nie mogą być starsze 180 dni. Muszą to być oryginały lub kopie potwierdzone urzędowo. Dokumenty po polsku (np. akty urodzenia) muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego.
Chcesz zobaczyć, jak wyglądają wzorowe wypełnione dokumenty?
Wniosek można złożyć na dowolnym urzędzie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Lista kontaktów znajduje sie tutaj. Warto umówić się na wizytę, aby nie czekać w długich kolejkach (telefon 974 820 680 ). Nie jest to jednak konieczne. Testowany jest również internetowy system umawiania klientów, link znajduje się tutaj.
Wniosek powinien zostać rozpatrzony do 30 dni. Po pozytywnym rozpatrzeniu podania zostaniemy poinformowani telefonicznie lub listownie i wezwani do odebrania Potvrzení o přechodném pobytu na území, czyli o potwierdzenie pobytu.
Automatycznie z potwierdzeniem zostanie nam wydany czeski numer urodzenia, czyli rodné číslo.
Oficjalne informacje na stronie ministerstwa Spraw Wewnętrznych Czeskiej Republiki znajdują się tutaj.
Wypełnione wzory dokumentów znajdują się na stronie Pobierz. Zapraszam do pobrania!
Jeśli jesteś ciekawy praskich aktualności i ciekawostek z kraju piwa i knedlików, polub moją stronę na Facebooku. Twoje naciśnięcie przycisku Lubię to motywuje mnie do pracy. Dziękuję! Zajrzyj też na Instagram do Bardzo Fantastycznej Pragi i dodaj mój profil do Obserwowanych. Do zobaczenia na Facebooku i Instagramie!