Pogoda w Pradze

Pogoda w Pradze
Pogoda w Pradze – marzec Náplavka

Odpoczywam po rodzinnych Świętach Wielkanocnych. Mój umysł zwolnił, ciało odpoczywa. Pogoda w Pradze rozpieszczała nas dwa dni. Teraz jest ciepło, ale strasznie wieje. Siedząc na huśtawce i patrząc w niebo zastanawiam się nad kolejnym artykułem na blog. Musi być dostosowany do stanu mojego umysłu. Temat łatwy, lekki i szybki. O czym można zawsze porozmawiać?

O pogodzie oczywiście! Dokładnie o prognozie pogody w Pradze, czyli „předpovědí počasí„.

Pogoda w Pradze

Na pewno szykując się do Pragi zastanawiasz się, co poza butami z grubszą podeszwą spakować, by nie zmarznąć ani nie ugotować się w zabranych ubraniach. Jaka pogoda czeka Cię w Pradze? Jaka pogoda jest w Czechach?

Krótko i na temat: Pogoda w Pradze

W Czechach jest troszkę cieplej niż w Polsce. Klimat Pragi porównywałabym do ciepłego Wrocławia. W mieście bardzo rzadko pada deszcz. Ciepło wydzielane przez budynki sprawia, że chmury rozchodzą się nad miastem. Zimy są raczej delikatne. Za to w lecie pogoda nas nie oszczędza i często słupek rtęci wyskakuje ponad straszną dla mnie 30. To w Pradze po raz pierwszy poczułam, że mój nos ochładza powietrze, gdy podczas 38 stopniowego upału czekałam w słońcu na tramwaju 😉 Czy to bardzo fantastycznie? Dla mnie na pewno nie.

Czeskie portale pogodowe

Najczęściej korzystam z dwóch portali i wybieram tę wersję prognozy pogody, która bardziej odpowiada moim preferencjom. Moje dwa ulubione to:

gdzie prognoza podrobná z lewej kolumny to prognoza szczegółowa krótkoterminowa, a prognoza dlouhodobá to prognoza długoterminowa na 14 dni. Oczywiście ta pierwsza jest bardziej wiarygodna.

Czeską ciekawostką jest Bio i ovzduší (zatěž) – czyli opis, jak pogoda wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Biozátěž to inaczej wpływ pogody na nasze zdrowie, przede wszystkim dla osób z problemami sercowymi. Cyferka 1 oznacza, że wszystko jest OK i nie musimy się ograniczać aktywności fizycznej. Za to biozátěž na poziomie 3 ogłaszana jest zazwyczaj w momencie, kiedy temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, a osoby z osłabionym sercem powinny ograniczyć wysiłek fizyczny.

Ładnie i obrazkowo przedstawia godzinną prognozę pogody (počasí) na najbliższy tydzień, położenie Słońca i Księżyca (Slunce a Měsíc), jakość powietrza (kvalita ovzduší).

Dodatkowo wyświetlane są wykresy temperatury (Teplota), Wiatr (Vítr) i Opady (Srážky).

Tutaj znajduje się prognoza prowadzona przez ČHMÚ – Český Hydrometeorologiký Ústav czyli Czeski Instytut Hydrometeorologiczny. Niestety potrzebny jest język czeski – na stronach pogoda jest opisana słownie. Niezbyt przyjazny wygląd.

Pogoda w Czechach: aplikacja na telefon

Bardzo fantastyczną aplikacją na telefon, która pomaga rano mi wybrać dzienną garderobę bez konieczności wystawiania ręki za okno, jest Meteor (Počasí) – Aladin. Jest to oficjalna aplikacja ČHMÚ i przepowiada pogodę z bardzo dużym prawdopodobieństwem na najbliższe dwa dni. Wygląda bardzo przyjemnie, pogodę prezentuje w postaci wykresów temperatury, zachmurzenia, wiatru i ciśnienia. Dodatkowo informuje nas o temperaturze odczuwalnej.

Prognoza jest szczegółowa dla danego miejsca, wystarczy je ustawić w prawym górnym rogu aplikacji.

Rocznik statystyczny dla wścibskich

Dla strasznie ciekawskich sprawozdanie pogodowo-klimatyczne za rok 2016 profesjonalnie przygotowane przez Urząd Miejski Pragi z diagramami, tabelkami, wykresami i mapami znajduje się tutaj.

Nie zwlekaj. Sprawdź pogodę na czeskim portalu i szykuj się do bardzo fantastycznego wyjazdu do Pragi. Nie zapomnij pobrać na drogę darmowego przewodnika tutaj!

A dlaczego te buty z grubą podeszwą (i bez obcasów)? W Pradze cały czas będziesz iść z górki lub pod górkę. Po kostce brukowej lub po kostce staromiejskiej, śliskiej w lecie i zimie. Przy przejściu kilku kilometrów w wygodnych butach samopoczucie Twych stóp na pewno będzie lepsze, niż po kilometrach w cienkich japonkach, w których czuć każdą najmniejszą nierówność chodnika. I może nie odparzysz stóp jak ja po 8 godzinach zwiedzania praskiego zamku w źle zaprojektowanych sandałach 😉

Bardzo fantastycznego pobytu w Pradze!

Co dalej?

Wiesz już, jaka czeka Cię pogoda w Pradze. Co jeszcze może Ci się przydać na mojej stronie internetowej?

  1. Pobierz darmowy przewodnik po Pradze. Jego kontynuacją jest przewodnik „Praga. Praktyczny przewodnik na 3 dni. Najciekawsze miejsca, który oprowadzi Cię po najciekawszych miejscach w Pradze, opowie interesujące historie i pozwoli uniknąć turystycznych pułapek!
  2. Zanim wyruszysz w trasę, dowiedz się jak korzystać z komunikacji miejskiej w Pradze.
  3. Przed odjazdem zrób zakupy i sprawdź, co warto kupić w Czechach.

Jeśli jesteś ciekawy praskich aktualności i ciekawostek z kraju piwa i knedlików, polub moją stronę na Facebooku. Twoje naciśnięcie przycisku Lubię to motywuje mnie do pracy. Dziękuję! Zajrzyj też na Instagram do Bardzo Fantastycznej Pragi i dodaj mój profil do Obserwowanych. Do zobaczenia na FacebookuInstagramie!

 

Od 10 lat zgłębiam tajemnice czeskiej stolicy oraz praktyczne aspekty życia w Czechach, a od niedawna dzielę się nimi z Wami na blogu, Facebooku i Instagramie.
Jestem autorką darmowego przewodnika po Pradze, który zachwyci Cię głównymi praskimi zabytkami. Jeśli wolisz wygodnie słuchać o zabytkach podczas zwiedzania, zerknij na audioprzewodnik po trasie koronacyjnej.
Jego kontynuacją jest Praga. Praktyczny przewodnik na 3 dni. Najciekawsze miejsca". Po jego lekturze zakochasz się po uszy w czeskiej stolicy.
Więcej inspiracji o Czechach i Pradze znajdziesz na moim Facebooku Bardzo Fantastyczna Praga oraz Instagramie. Kliknij! Będzie miło mi Cie gościć!
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Twoje dane osobowe będą wykorzystywane wyłącznie w celu spracowania komentarza. Zasady ochrony danych osobowych

  • Przewodnik po Pradze?
  • Spotkajmy się na Facebooku
  • Najnowsze artykuły
  • Kategorie