fbpx

Pogoda w Pradze

Pogoda w Pradze
Pogoda w Pradze – marzec Náplavka

Odpoczywam po rodzinnych Świętach Wielkanocnych. Mój umysł zwolnił, ciało odpoczywa. Pogoda w Pradze rozpieszczała nas dwa dni. Teraz jest ciepło, ale strasznie wieje. Siedząc na huśtawce i patrząc w niebo zastanawiam się nad kolejnym artykułem na blog. Musi być dostosowany do stanu mojego umysłu. Temat łatwy, lekki i szybki. O czym można zawsze porozmawiać?

O pogodzie oczywiście! Dokładnie o prognozie pogody w Pradze, czyli „předpovědí počasí„.

Pogoda w Pradze

Na pewno szykując się do Pragi zastanawiasz się, co poza butami z grubszą podeszwą spakować, by nie zmarznąć ani nie ugotować się w zabranych ubraniach. Jaka pogoda czeka Cię w Pradze? Jaka pogoda jest w Czechach?

Krótko i na temat: Pogoda w Pradze

W Czechach jest troszkę cieplej niż w Polsce. Klimat Pragi porównywałabym do ciepłego Wrocławia. W mieście bardzo rzadko pada deszcz. Ciepło wydzielane przez budynki sprawia, że chmury rozchodzą się nad miastem. Zimy są raczej delikatne. Za to w lecie pogoda nas nie oszczędza i często słupek rtęci wyskakuje ponad straszną dla mnie 30. To w Pradze po raz pierwszy poczułam, że mój nos ochładza powietrze, gdy podczas 38 stopniowego upału czekałam w słońcu na tramwaju 😉 Czy to bardzo fantastycznie? Dla mnie na pewno nie.

Czeskie portale pogodowe

Najczęściej korzystam z dwóch portali i wybieram tę wersję prognozy pogody, która bardziej odpowiada moim preferencjom. Moje dwa ulubione to:

gdzie prognoza podrobná z lewej kolumny to prognoza szczegółowa krótkoterminowa, a prognoza dlouhodobá to prognoza długoterminowa na 14 dni. Oczywiście ta pierwsza jest bardziej wiarygodna.

Czeską ciekawostką jest Bio i ovzduší (zatěž) – czyli opis, jak pogoda wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Biozátěž to inaczej wpływ pogody na nasze zdrowie, przede wszystkim dla osób z problemami sercowymi. Cyferka 1 oznacza, że wszystko jest OK i nie musimy się ograniczać aktywności fizycznej. Za to biozátěž na poziomie 3 ogłaszana jest zazwyczaj w momencie, kiedy temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, a osoby z osłabionym sercem powinny ograniczyć wysiłek fizyczny.

Ładnie i obrazkowo przedstawia godzinną prognozę pogody (počasí) na najbliższy tydzień, położenie Słońca i Księżyca (Slunce a Měsíc), jakość powietrza (kvalita ovzduší).

Dodatkowo wyświetlane są wykresy temperatury (Teplota), Wiatr (Vítr) i Opady (Srážky).

Tutaj znajduje się prognoza prowadzona przez ČHMÚ – Český Hydrometeorologiký Ústav czyli Czeski Instytut Hydrometeorologiczny. Niestety potrzebny jest język czeski – na stronach pogoda jest opisana słownie. Niezbyt przyjazny wygląd.

Pogoda w Czechach: aplikacja na telefon

Bardzo fantastyczną aplikacją na telefon, która pomaga rano mi wybrać dzienną garderobę bez konieczności wystawiania ręki za okno, jest Meteor (Počasí) – Aladin. Jest to oficjalna aplikacja ČHMÚ i przepowiada pogodę z bardzo dużym prawdopodobieństwem na najbliższe dwa dni. Wygląda bardzo przyjemnie, pogodę prezentuje w postaci wykresów temperatury, zachmurzenia, wiatru i ciśnienia. Dodatkowo informuje nas o temperaturze odczuwalnej.

Prognoza jest szczegółowa dla danego miejsca, wystarczy je ustawić w prawym górnym rogu aplikacji.

Rocznik statystyczny dla wścibskich

Dla strasznie ciekawskich sprawozdanie pogodowo-klimatyczne za rok 2016 profesjonalnie przygotowane przez Urząd Miejski Pragi z diagramami, tabelkami, wykresami i mapami znajduje się tutaj.

Nie zwlekaj. Sprawdź pogodę na czeskim portalu i szykuj się do bardzo fantastycznego wyjazdu do Pragi. Nie zapomnij pobrać na drogę darmowego przewodnika tutaj!

A dlaczego te buty z grubą podeszwą (i bez obcasów)? W Pradze cały czas będziesz iść z górki lub pod górkę. Po kostce brukowej lub po kostce staromiejskiej, śliskiej w lecie i zimie. Przy przejściu kilku kilometrów w wygodnych butach samopoczucie Twych stóp na pewno będzie lepsze, niż po kilometrach w cienkich japonkach, w których czuć każdą najmniejszą nierówność chodnika. I może nie odparzysz stóp jak ja po 8 godzinach zwiedzania praskiego zamku w źle zaprojektowanych sandałach 😉

Bardzo fantastycznego pobytu w Pradze!

Co dalej?

Wiesz już, jaka czeka Cię pogoda w Pradze. Co jeszcze może Ci się przydać na mojej stronie internetowej?

  1. Pobierz darmowy przewodnik po Pradze. Jego kontynuacją jest przewodnik „Praga. Praktyczny przewodnik na 3 dni. Najciekawsze miejsca, który oprowadzi Cię po najciekawszych miejscach w Pradze, opowie interesujące historie i pozwoli uniknąć turystycznych pułapek!
  2. Zanim wyruszysz w trasę, dowiedz się jak korzystać z komunikacji miejskiej w Pradze.
  3. Przed odjazdem zrób zakupy i sprawdź, co warto kupić w Czechach.

Jeśli jesteś ciekawy praskich aktualności i ciekawostek z kraju piwa i knedlików, polub moją stronę na Facebooku. Twoje naciśnięcie przycisku Lubię to motywuje mnie do pracy. Dziękuję! Zajrzyj też na Instagram do Bardzo Fantastycznej Pragi i dodaj mój profil do Obserwowanych. Do zobaczenia na FacebookuInstagramie!

 

Od 10 lat zgłębiam tajemnice czeskiej stolicy oraz praktyczne aspekty życia w Czechach, a od niedawna dzielę się nimi z Wami na blogu, Facebooku i Instagramie. Jestem autorką darmowego przewodnika po Pradze, który zachwyci Cię głównymi praskimi zabytkami. Jeśli wolisz wygodnie słuchać o zabytkach podczas zwiedzania, zerknij na audioprzewodnik po trasie koronacyjnej. Jego kontynuacją jest Praga. Praktyczny przewodnik na 3 dni. Najciekawsze miejsca". Po jego lekturze zakochasz się po uszy w czeskiej stolicy. Więcej inspiracji o Czechach i Pradze znajdziesz na moim Facebooku Bardzo Fantastyczna Praga oraz Instagramie. Kliknij! Będzie miło mi Cie gościć!
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twoje dane osobowe będą wykorzystywane wyłącznie w celu spracowania komentarza. Zasady ochrony danych osobowych

  • Przewodnik po Pradze?
  • Spotkajmy się na Facebooku
  • Najnowsze artykuły
  • Kategorie