Komunikacja miejska w Pradze. Uwielbiam! Proszę wsiadać! Drzwi zamykać! Jedziemy!
+ Dobrze skomunikowane połączenia.
+ Duża częstotliwość połączeń.
+ Gęsta sieć przystanków.
+ Punktualność.
+ Nie martwię się, gdzie zaparkuję swój tramwaj.
+ Mogę zajść na jedno piwo i nie myśleć o tym, kto pokieruje moim tramwajem.
+ Jeśli chcę, zaczynam swą pieszą przygodę w punkcie A i kończę w punkcie B bez potrzeby powracania na to samo miejsce
+ Pierwsze dwa tramwaje z klimatyzacją, łał!
+ Dużo połączeń niskopodłogowych, windy w metrze – udogodnienie dla osób z wózkiem bądź niepełnosprawnych.
+ Tanie bilety, przed wszystkim miesięczne i roczne.
+ Wycieczka metrem to fantastyczne przeżycie dla najmłodszych członków rodziny, niezależna od warunków pogodowych.
– Na obrzeżach miasta czas dojazdu autobusem może być dłuższy niż autem
– Czasem nieprzyjemny zapach od współpasażerów
– W większości środków transportu brak klimatyzacji
Przyznam się, że mam wielki problem wymyśleć więcej minusów. Komunikacja miejska w Pradze jest po prostu super i korzystam z niej codziennie.
No tak, ale może nie przyjeżdżacie do Pragi na zakupy w supermarkecie czy na wizytę z dzieckiem u lekarza. Jak to jest z dotarciem do głównych zabytków?
Kilka przydatnych informacji o komunikacji miejskiej w Pradze.
Większość zabytków w Pradze dostępna jest pieszo. Wystarczy dostać się do centrum wybranym środkiem komunikacji, a potem poruszać korzystając z siły własnych mięśni. Blisko każdego zabytku jest stacja bądź przystanek, gdzie zawiezie nas metro czy tramwaj.
Autobusy w Pradze kursują zazwyczaj w częściach bardziej oddalonych od centrum miasta.
Jeśli zastanawiacie się nad hotelem, który jest troszkę dalej od centrum, ale w bliskości praskiej komunikacji miejskiej – dostanie się do centrum nie powinno być problemem. Łatwy trik – wyszukajcie hotel na mapie google, sprawdźcie nazwę najbliższego przystanku. Możecie również bezpośrednio w mapach zaplanować trasę do wybranego zabytku wybierając komunikację publiczną (Wyznacz trasę -> Transport publiczny).
Ewentualnie inna wyszukiwarka połączeń znajduje się na przykład tutaj strona DPP czy tutaj IDOS.
Kupując bilet na praską komunikację miejską możemy poruszać się metrem, tramwajami, autobusami linii 100 – 299 i 901 – 930 (nocne), kolejką linową na Petřín (tylko bilety na 24 h lub więcej) i promami po Wełtawie (promy oznaczone oficjalnym przystankiem komunikacji miejskiej, linie P1-P8).
Jeśli planujecie być jedynie w Pradze, nie musicie się zastanawiać nad pasmami komunikacyjnymi. Jednak dla lepszego wyobrażenia podział na pasma znajduję się na kolorowej mapce na oficjalnej stronie Przedsiębiorstwa komunikacyjnego, tutaj.
Ile kosztuje komunikacja miejska w Pradze? Od 1 sierpnia 2021 ceny wyglądają tak:
Bilety u kierowcy w autobusie nie są sprzedawane w czasie pandemii. W metrze i tramwaju kupimy bilety w automacie.
>>Zaraz zaraz…. sprawdziłeś już ofertę elektronicznych przewodników? Kliknij tutaj. Wracamy do komunikacji!<<
Duży bagaż (większy niż 25×45×70) potrzebuje bilet za 20 koron, tak samo wózek bez dziecka. Wózek (z dzieckiem), pies i rower (tylko w metrze, kolejce linowej na Petrin i promie) jeżdżą w środkach komunikacji miejskiej za darmo.
Bilety można zakupić w kioskach (Trafiki), punktach sprzedaży przy wejściu do metra (lista tutaj), przez SMS (informacje niżej), w automatach (starsze działają tylko na monety, w nowszych można zapłacić kartą), czy w automatach w tramwajach. I w aplikacji Lítačka, o czym nizej.
Każdy bilet ważny jest od momentu skasowania. Jeśli planujecie się przesiadać z autobusu na tramwaj czy do metra, warto wziąć pod uwagę czas przesiadki.
Kasowniki znajdują się w tramwajach i autobusach. W metrze kasownik znajduje się przed wejściem na stację. Potem nie ma możliwości skasowania biletu, a w metrze kontrole biletów są najczęstsze.
Osoba podróżująca z dzieckiem do 3 lat może jeździć komunikacją miejską na terenie Pragi za darmo, o ile dziecko ma dowód osobisty, paszport lub legitymację wydaną przez DPP (cena 20 koron, potrzebne zdjęcie).
Dzieci do 10 lat jeżdżą za darmo.
Dzieci w wieku 10-15 lat również za darmo, dziecko od 10 lat musi mieć ze sobą dokument ze zdjęciem potwierdzający jego imię i nazwisko oraz wiek.
Dorośli 15-60 lat płacą za cały bilet.
Seniorzy 60-65 lat, aby mogli korzystać ze zniżek, potrzebują potwierdzenie o uprawnieniu do zniżki (Doklad o nároku na zvláštní ceny jízdného, papierowa wersja 20 koron, elektroniczna 120 koron do załatwienia z Lítačką , o Litaczce więcej niżej w artykule). Dokument można również załatwić w miejscach sprzedaży biletów (ich lista znajduje się tutaj). Potrzebujemy do tego dowód osobisty i fotografię (wymiary 4,5 × 3,5 cm).
Seniorzy powyżej 65 lat za darmo z obowiązkiem potwierdzenia wieku.
Bilety jednorazowe można zakupić SMSem tylko z czeskich numerów telefonu. Bilet można zakupić wysyłając SMS na numer 90206 o treści:
Bilet powinien przyjść na nasz numer telefonu w ciągu 2 minut (czasem ma jednak spóźnienie, dlatego sama wybrałabym do zakupu np. aplikację Litacka, czytaj dalej). Do autobusu powinniśmy wchodzić z gotowym biletem. W przypadku kontroli wystarczy pokazać SMS.
Jest jeden haczyk – bilet przez SMS można kupić jedynie z czeskiej SIM karty i na telefonie z aktywnymi tzw. SMS premium (zazwyczaj blokowane w służbowych telefonach). Bilet nie jest ważny w pociągach podmiejskich.
Bilety jednorazowe można zakupić w aplikacji na telefon PID Lítačka. Można je zakupić z wyprzedzeniem, a przed podróżą wystarczy je aktywować.
W tramwajach pojawiła się możliwość zakupienia biletów. W każdym z nich powinien być umieszczony terminal do zakupu. Płacić można jedynie kartą zbliżeniowo.
Jak to wygląda?
Poza tymi, którzy jeżdżą na gapę (na černo), jest duża grupa mieszkańców Pragi, którzy mają bilety miesięczne i roczne zakupione na kartę miejską, które są najbardziej opłacalną opcją (miesięczny bilet kosztuje 550 koron, kwartalny 1480 koron, półroczny 2450, roczny 3650 koron).
Przemyślcie, ile z komunikacji będziecie korzystać. Jeśli potrzebujecie dostać się do centrum, a potem będziecie chodzić na piechotę, może nie warto?
Z drugiej strony bilet dobowy pozwala bez ograniczeń wsiadać do wszystkich środków transportu i podjechać gdzieś choćby jeden przystanek. Może jest zimno i chcecie się zagrzać w tramwaju jeżdżąc z jednego końca miasta na drugi? 😀 Zależy od Waszego planu dnia.
Poza biletami jednorazowymi mamy jeszcze bilety czasowe, imienne czy na okaziciela.
Bilet na okaziciela (přenosná jízdenka) można kupić w kasach przy wejściu do metra. Lista punktów sprzedaży znajduje się na tej stronie.
Jego cena to 1000 koron (miesięczny), 2700 koron (kwartalny), 7800 koron (roczny).
Jak sama nazwa wskazuje, może służyć za bilet sztafetowy – możemy z nim jeździć na zmianę z kolegą i koleżanką. Warunek jest jeden – w danej chwili może z niego korzystać tylko jedna osoba.
Bilet miesięczny/kwartalny/roczny imienny można również wyrobić w formie papierowej lub jako kartę miejską (Lítačka). Litaczka służy do latania komunikacją miejską po Pradze. Można złożyć podanie elektronicznie (trzeba wysłać elektronicznie zdjęcie jak do dokumentów, moje ślubne zdjęcie w welonie nie zostało zaakceptowane), opłacić 50 koron kartą lub przelewem a potem tylko sprawdzać skrzynkę pocztową, tą realną, czy dokument został nam przesłany na nasz czeski adres. Potem na tej samej stronie na kartę można zakupić bilety w sklepie online.
Posiadacz biletu czasowego może w sobotę, niedzielę i święta wziąć z sobą na wycieczkę komunikacją miejską bezpłatnie dziecko do 15 lat (z wyjątkiem pociągów podmiejskich).
Co grozi za nieposiadanie biletu?
POKUTA! W niezbyt katolickich Czechach nie ma przebacz. Za nieposiadanie biletu dostać możemy pokutę, czyli mandat. Jego wysokość to 800 koron, jeśli zapłacimy na miejscu i do 5 dni kupimy kupon np. na kwartał lub roczny, 1000 Kc na miejscu bez kupowania biletu czasowego. Jeśli jednak nie chcemy płacić od ręki, wtedy cena skacze na 1500 koron z terminem płatności 15 dni kalendarzowych. O ile mandat nie zostanie zapłacony, sprawa może zostać przekazana do sądu bądź firmie windykatorskiej.
Z wózkiem jeżdżę tylko autobusami/tramwajami niskopodłogowymi i metrem z dostępem windą. Połączenia wyszukuję z wyprzedzeniem z pomocą aplikacji IDOS zaznaczając, że interesują mnie jedynie połączenia bez barier (Pouze bezbariérová spojení, wyszukiwarka bierze pod uwagę stacje/przystanki, do których w wózkiem dostanę się bez problemu i niskopodłogowe środki transportu) lub niskopodłogowe (Pouze nízkopodlažní spoje, wyszukiwarka bierze pod uwagę niskopodłogowe środki transportu, nie analizuje dostępności przystanków dla wózka).
Jeśli w podróży mam towarzysza, nie mam problemu ze starymi, wysokimi tramwajami czy schodami na niektórych stacjach metra. Zawsze można poprosić też kogoś ze współpasażerów o pomoc.
Wiele stacji metra dostępnych jest windą. Mimo, że proces wybudowania windy pod ziemię nie jest ani łatwy, szybki, ani tani, to cały czas sieć stacji dostępnych dla niepełnosprawnych jest rozszerzana. Nie wszystkie stacje metra są jednak dostępne dla wózkowiczów.
Pamiętam jedną nieprzyjemną sytuację, gdy wyjeżdżałam z wózkiem ze stacji metra Nadrazi Smichov. Trwało mi to pół godziny, w międzyczasie odjechały mi 2 autobusy. Przez schody są poprowadzone platformy dla wózków (inwalidzkich i dziecięcych), które, aby zjechały w dół czy wjechały na górę, potrzebują ciągłego trzymania przycisku. Mój palec do tej pory wspomina tą bolesną przygodę. Platformę z jej tempem zjeżdżania w dół wyprzedziłby zmęczony stary żółw. Ale faktem jest, że dzięki platformie byłam w stanie samodzielnie wydostać się z metra z wózkiem.
Lepsza platforma niż brak platformy 🙂
Aplikacje na telefon to na przykład: Jízdní řády (od Mafra a.s.), Jízdní řády (od IDOS), czy PID Lítačka.
Uwaga! Od 29.6.2024 wszystkie przystanki autobusowe i trolejbusowe są na żądanie.
W Pradze jest wiele przystanków na żądanie (czeski: zastávka na znamení, angielski: request stop). Są to nie tylko przystanki autobusowe, ale również tramwajowe. Aby kierowca zatrzymał się na takim przystanku wystarczy odpowiednio wcześnie przed przystankiem nacisnąć przycisk stop lub przycisk otwierania drzwi.
O przystanku na żądanie informuje autobusowy system informacyjny (tablice wyświetlające nazwy przystanków oraz informacja dźwiękowa, np.: černý kůň – zastávka na znamení).
Jeśli stoicie na takim przystanku i czekacie na połączenie starczy aby kierowca Was widział.
Podsumowując, korzystanie z praskiego transportu jest bardzo wygodną i opłacalną opcją. Jeśli szykujecie się do Pragi bądź może przeprowadzacie się do niej do pracy czy na studia, łatwo i szybko wyrobicie sobie kartę miejską i możecie korzystać z dobrodziejstw transportu publicznego do woli.
Co jeszcze może Cię zainteresować w Pradze?
Jeśli jesteś ciekawy, na jakie imprezy możesz się wybrać w Pradze oraz chcesz wiedzieć więcej o Czechach, polub moją stronę na Facebooku. Twoje naciśnięcie przycisku Lubię to mnie niezmiernie cieszy i motywuje mnie do pracy. Dziękuję! Zajrzyj też na Instagram do Bardzo Fantastycznej Pragi i dodaj mój profil do Obserwowanych.
Do zobaczenia na Facebooku i Instagramie! Masz TikTok? Czekam tam na Ciebie.
Dzięki za tak jasne wytłumaczenie wszystkiego. Chciałem się tylko upewnić co do podróżowania z dziecmi. Czy dobrze rozumiem, że dwóch dorosłych z dziećmi w wieku 1 i 4 lata może podróżować kupując tylko jeden bilet dla osoby dorosłej? Dzieci za darmo, a jeden z rodziców będzie jako opiekun dziecka do 3ech lat.
dziękuję za komentarz! Potwierdzam, że osoba podróżująca z jednolatkiem podróżuje za darmo. 4 latek również podróżuje za darmo, a 1 dorosły musi mieć bilet. Pozdrawiam! EK
Dzień dobry !
Czy jak wejdę do tramwaju i „uruchomie” bilet w aplikacji to będzie dla konduktora za późno ? Czy w Pradze są tablice elektroniczne z czAem przyjazdu tramwaju ?
tak, będzie za późno. Bilet w aplikacji Litacka trzeba miec aktywny przed wejściem do środka transportu (obecnie aktywuje się 1 minutę) lub do metra. Jeśli obawiamy się spóźnień (zdarzają się, częściej w lecie), zawsze można kupić bilet po wejściu do środka transportu (autobus, tramwaj). Tablice z czasem odjazdu są na niektórych przystankach. Ja kontroluję czas odjazdu w aplikacji na telefon idos, polecam do wyszukiwania połączeń.
Czy dziecko, które skończyło 15 lat w grudniu 2021, do 16-stych urodzin nadal może korzystać z darmowej komunikacji publicznej? Wybieramy się na majówkę 2022 i odmiennie interpretujemy z mężem zapis o zniżkach.
Dzien dobry, dziekuje za pytanie. Dziecko do 15 urodzin jezdzi za darmo, jesli 15 urodziny ma juz za soba (byly w grudniu 2021, mamy luty 2022) to w takim wypadku jest juz juniorem i powinno miec bilet jako junior od 15 lat. To moje interpretacja. Odwoluje do oficjalnej strony praskiej komunikacji miejskiej https://www.dpp.cz/jizdne/cenik-jizdneho#1-2 . Pozdrawiam i zycze przyjemnego pobytu w Pradze!
Bardzo dziękuję za praktyczne informacje. Dzięki tobie mogę spokojnie kupić jutro bilet 24h w aplikacji. A już się zastanawiałam czy ta aplikacja jest legalna i aktualna 🙂
Cieszę się, że się przydadzą. Litacka to oficjalna aplikacja do zakupu biletów 🙂
Dzień dobry, czy jadąc metrem z walizką w Pradze z muszę mieć bilet na walizkę, i jeżeli kupię bilet np. 72 godz to muszę go kasować za każdym razem jak jadę metrem, cz y wystarczy raz?
Dzien dobry, dziekuje za pytanie. Bilet na 72h godzin kasuje sie raz. W przypadku biletu na 72h nie trzeba kupowac dodatkowo biletu na 1. platny bagaz, w przypadku biletow jednorazowych – to zalezy od wielkosci walizki (zavazadla). Wiecej informacji tutaj: https://pid.cz/zavazadla-a-psi/
Dzień dobry,
czy może Pani potwierdzić fakt, że seniorzy powyżej 65 roku życia mogą jeździć komunikacją miejską w Pradze za darmo? Tak wynika ze strony dpp.cz. Warunkiem korzystania z darmowej komunikacji jest wylegitymowanie się dowodem badź paszportem.
Dzien dobry, dziekuje za pytanie, tak wlasnie jest – dokladne informacje sa na stronie komunikacji: https://www.dpp.cz/jizdne/cenik-jizdneho#1-4 . Pozdrawiam!
jadę z dziećmi 5 i 8 lat, dla dorosłych chce kupić bilety 24h czy wszyscy mamy kolejkę Petrin w cenie czy dla dzieci trzeba osobno coś kupować?
Dzien dobry, dziekuje za pytanie. Dzieciaki do 15 lat korzystaja z komunikacji miejskiej za darmo https://www.dpp.cz/kontakt/casto-kladene-dotazy/detail/44_352-kolik-plati-deti-do-15-let , musza okazac jakis dokument ze zdjeciem. Dorosli posiadajacy bilety 24h i wiecej moga skorzystac z kolejki linowej bez dodatkowej oplaty https://www.dpp.cz/zabava-a-zazitky/akce-a-zajimavosti/lanova-draha-na-petrin . Niestety strona milczy o dzieciach na kolejce linowej – czy obowiazuje je bilet za 60 kc czy jada za darmo. Pozdrawiam!
Tak do wiadomości, jak coś pisałam do obsługi PID i sprawdziłam „na własnej skórze” 😉 dzieci do 15r.ż. kolejką też za darmo jeżdżą. Nawet na cenniku przy wejściu na kolejce jest info że płacą 0;)
Mam 66 lat. Rozum, że komunikacja jest dla mnie darmowa. Ale jak wejść do metra bez biletu? Dziękuję za odpowiedź Elżbieta
Dzień dobry i dziękuję za pytanie. W metrze nie ma bramek, fizycznej blokady przed wejściem. Po prostu do metra się wchodzi, jest oznaczone miejsce, od którego trzeba mieć bilet. Bilet do metra kasuje się przed wejściem (kasowniki są tylko przed wejściem, nie ma ich na peronie ani w pociągu), ale osoby z Polski w wieku 65+ podróżujące praską komunikacją miejską mogą korzystać z niej za darmo. W razie kontroli trzeba okazać dokument ze zdjęciem potwierdzający wiek. Informacje na stronie praskiej komunikacji miejskiej: https://www.dpp.cz/jizdne/cenik-jizdneho#prague-senior Pozdrawiam!
Witam. Chciałem skorzystać z linka Litacka, jednak nie odnajduje mi strony. Jak mogę kupić bilety trzydniowe normalne, dla seniorów powyżej 65 roku życia i osoby niepełnosprawnej w wieku 61 lat?
Dzien dobry, dziekuje bardzo za komentarz i zwrocenie uwagi. Linki poprawilam, prosze wejsc na strone: https://www.pidlitacka.cz/en . Niedawno zmienily sie warunki korzystania z komunikacji dla osob 60-65 – do skorzystania ze znizki 50% wystarczy dowod https://www.dpp.cz/jizdne/cenik-jizdneho#1-4 oraz 65+ – z dowodem mozna korzystac bezplatnie. Osoba niepelnosprawna (o ile posiada czeska legitymacje ZTP tez podrozuje bezplatnie). Pozdrawiam!
Witam. Czy dobrze rozumiem, że pies w komunikacji miejskiej podróżuje za darmo a bilet kupuje się tylko w metrze, kolejce linowej na Petrin i promie? I jeszcze jedno pytanie: czy pies w komunikacji miejskiej musi mieć kaganiec?
Pies musi mieć kaganiec, podróżuje za darmo: https://www.dpp.cz/kontakt/casto-kladene-dotazy/detail/44_1008-jake-jizdne-je-za-psa
Dzień dobry,
czy senior 65+ dostanie się do metra przez bramkę bez niczego poza paszportem czy dowodem?
Witam tylko jedno pytanie. Czy jak bilet 72 godz. oznaczę np. metrze to ten bilet jest ważny już tylko na metro, czy normalnie na wszystkie środki komunikacji. Dziękuję.
na wszystkie środki komunikacji (metro, autobusy, tramwaje, promy przez Weltawe wchodzace w sklad komunikacji miejskiej i kolejka linowa na Petrin).
Dzień dobry, zainstalowałam sobie aplikację na telefonie do zakupu biletów. Chciałam się do niej zarejestrować. Podałam swojego e- maila i czekałam na link aktywacyjny lecz niestety nie dotarł. Spróbowałam tak z 3 adresami e-mail i na żaden link nie dotarł. Czy można zakupić bilety przez apkę bez posiadania profilu?
Dzień dobry, dziękuję za komentarz. W sprawie wsparcie aplikacji proszę o kontakt z jej wydawcą. Pozdrawiam!
Dzień dobry,
Jak wygląda wejście do metra przy zakupie biletu 3 dniowego w aplikacji? Czy w Pradze nie ma przy wejściu do metra jakiś bramek gdzie trzeba przyłożyć bilet, czy kupując jest jakiś kod QR?
Dzień dobry, bilet 3-dniowy kasujemy raz, potem do każdego środka transportu wchodzimy bez okazywania czy kasowania przez cały czas gdy jest ważny. Do metra wchodzi się bez ograniczeń – są 'otwarte’ bramki z kasownikami, kasują jedynie te osoby, które mają bilet jednorazowy.
Witam. Mam pytanie co darmowej komunikacji miejskiej w Pradze. Z darmowej komunikacji miejskiej korzystają seniorzy w wieku 65 lat czy po ukończeniu 70? Bo różne informacje zdobyłam.Do kontroli potrzeby jest dokument tożsamości. Ale jak wejść do metra nie mając biletu? Gdzie można dostać bilety na podstawie, których bramka się otworzy? Dziękuję. Elżbieta
Dzień dobry i dziękuję za pytanie. W metrze nie ma bramek, fizycznej blokady przed wejściem. Po prostu do metra się wchodzi, jest oznaczone miejsce, od którego trzeba mieć bilet. Bilet do metra kasuje się przed wejściem (kasowniki są tylko przed wejściem, nie ma ich na peronie ani w pociągu), ale osoby z Polski w wieku 65+ podróżujące praską komunikacją miejską mogą korzystać z niej za darmo. W razie kontroli trzeba okazać dokument ze zdjęciem potwierdzający wiek. Informacje na stronie praskiej komunikacji miejskiej: https://www.dpp.cz/jizdne/cenik-jizdneho#prague-senior Pozdrawiam!
Dzień dobry ! Wczoraj po raz pierwszy skorzystałem z apki PID Litacka. Kupowałem bilety za 120 koron (2). Bardzo wygodna apka. Można znaleźć trasy, gdzie konkretnie dojechać, na jaki przystanek. Bilety dobowe aktywowały się około 2 minuty. Było to widać w aplikacji (odliczanie).
Nie widzę w apce rozkladów jazdy tramwajów i autobusów.
Przy okazji. W metrze trochę śmierdzi :). Zdarzają się „zawieje” wiatrowe (stacja Chodow). W Pradze, podobnie jak we Wrocławiu jeździ sporo starych trsmwajów bez klimy i zdecydowanie „wysoko podłogowych”.
tak! to prawda. Na Chodovie chyba największe przeciągi w metrze z calej Pragi 🙂 Dziękuję za komentarz!