W powietrzu unosi się słodki zapach cynamonu, na choince święcą się światełka, wszyscy się uśmiechają popijając grzane wino, mimo że na dworze zimno i biały puch zaczyna otulać świat. Dress code, czyli obowiązujące zasady ubioru to ciepłe kurtki, rękawiczki, czapki i mięciutkie szale. Czy się dostosowałeś – zweryfikuje panujące zimno (mimo, że w Pradze zimy bywają łagodne). Dlaczego by nie wybrać się na świąteczne jarmarki w Pradze?
Nieprzyjemna informacja: świąteczne jarmarki w Pradze w tym roku są odwołane. Pozostawię jednak tekst – czytając go możesz wyobrazić sobie, że tam jesteś 😉
Świąteczne jarmarki w Pradze, czyli po czesku vánoční trhy albo vánoční jarmarky. Co takiego można na nich robić? Otóż jest to kolejny powód, by w miłej atmosferze spotkać się z przyjaciółmi i spędzić przyjemnie czas.
Podczas jarmarków można oczywiście zakupić sprzedawane, nie tylko bożonarodzeniowe, gadżety. Co takiego konkretnie?
Czesi słyną z produkcji szkła i szklane bombki na choinkę to jedna z rzeczy, które na jarmarku można nabyć. Poza tym na straganach znajdziemy pierniczki, drewniane ozdoby na choinkę, biżuterię, lokalne wyroby (np. miody), foremki na pierniczki, świeczki i adwentowe wieńce, czeskie i morawskie wina czy miody pitne (niezbyt popularne w Czechach).
Można również przyjrzeć się tradycyjnym czeskim rzemiosłom, jak np. pracy kowala. Na jarmarku wypada po prostu być, dlatego ze stoisk uśmiechają się do nas różne smakołyki do skonsumowania na miejscu, które mają uprzyjemnić nam zimowy czas.
Czego można spróbować?
Na jarmarkach można również spróbować grillowanych kiełbas (ok. 70 koron). Do zapicia wyśmienicie posłuży grzane wino (Svařák czyli svařené víno, od 50 Kc), poncz (punč), grog (czyli rum zalany gorącą wodą – nie zapomnijcie, że często trzeba go sobie samemu przyprawić cytryną i cukrem – 2 łyżki mogłyby starczyć – inaczej będziecie bardzo rozczarowani jak ja podczas swojego pierwszego grudniowego pobytu w Pradze, bo rum zalany wrzątkiem to nie jest to co podbije Wasze kubeczki smakowe). Na rozgrzewkę przyda się też grzany miód (medovina).
Abstynenci muszą wiedzieć, że może być też bezalkoholowo, ale wybór jest o wiele mniejszy: dětský punč czyli poncz dla dzieci czy nealko svařák (bezalkoholowy grzaniec) mogą rozgrzać zmarznięte dłonie i trzewia. Małą przegryzką mogą być migdały w karmelu lub cukrowej skorupce (mandle v karamelu), świeżo smażone chipsy ziemniaczane zwane spiralkami (polecam!) lub pieczone kasztany (za które zapłacicie jak za zboże – pečené kaštany). W niektórych miejscach są zorganizowane żywe szopki.
W roku 2020 niestety nigdzie. Na Rynku Starego Miasta stoi choinka i gdzieniegdzie można potajemnie kupić i skonsumować grzaniec. A jak było rok temu?
Tymczasowa bożonarodzeniowa wioska, czyli jarmark na Staromáku ma składać się z domków ułożonych w kształcie gwiazdy. Będzie tam również scena z podium, na którym będą się odbywać koncerty czeskich zespołów śpiewających kolędy, wystąpi też teatrzyk. Dzieciaki mogą się cieszyć na spotkanie ze zwierzakami w mini zoo. Nie zabraknie szopki.
Na Staromáku, jak w slangu jest nazywane Rynek Starego Miasta, jest co roku oficjalnie rozświecana choinka. W tym roku odbędzie się to 30 listopada 2019 w sobotę o 17:30. Czy warto tam być? Będą tam wszyscy, więc może jednak warto tam być innego dnia?
Niedaleko Staromáku odbywają się jarmarki na Havelském náměstí, jest to kilka kroków w kierunku Václavského náměstí, czyli placu Wacława.
Na miejscu będą drewniane domki z czeskimi produktami oraz jedzeniem.
Tutaj czekają na Was bożonarodzeniowe ozdoby i powiązane tematycznie wyroby, pražská šunka, horké kaštany, svařené víno i vánoční cukroví. Co to takiego to cukrovi (przepisy tutaj)? To malutkie ciasteczka, które każda szanująca się czeska gospodyni piecze na Boże Narodzenie. Czym więcej rodzajów, tym większy respekt.
czyli Świąteczny Jarmark na terenie Praskiego Zamku na Placu św. Jerzego przed bazyliką św. Jerzego.
Organizator zachwala, że zakupić tu można wyroby tej najwyższej jakości, wieść gminna jednak głosi, że ceny też są z tych najwyższych półek. W końcu Praski Zamek to wisienka na torcie praskiej turystyki.
Przed kościołem św. Ludmily będzie można zakupić bożonarodzeniowe produkty, wieńce, ozdoby, tradycyjne ciasteczka, czyli cukrovi. Będą warsztaty dla dzieci, szopka, przedstawienia i koncerty.
Jarmarki odbywają się też w mniej turystycznych miejscach, ale trochę dalej od ścisłego centrum Pragi. Polecam Wam wykorzystać komunikację miejską i wybrać się na bożonarodzeniowe jarmarki w Pradze na:
Masz jakieś pytania odnośnie jarmarków bożonarodzeniowych w Pradze? Jeśli tak, zostaw je w komentarzu. Na pewno odpowiem!
Jesteś już przygotowany do wzięcia udziału w świątecznych jarmarkach w Pradze. Co jeszcze może Ci się przydać na mojej stronie internetowej?
Polub moją stronę na Facebooku i zyskaj na bieżąco aktualności i ciekawostek z kraju piwa i knedlików. Twoje naciśnięcie przycisku Lubię to motywuje mnie do pracy. Dziękuję!
Zajrzyj też na Instagram do Bardzo Fantastycznej Pragi. Do zobaczenia na Facebooku i Instagramie!
Co prawda nie jestem turystą ale informacje podawane przez Panią są bardzo ciekawe. Dziękuję.
Bardzo dziękuję Sebastianie za komentarz 🙂
Bardzo ciekawy i systematycznie prowadzony blog. Do Pragi jeździmy z rodziną kilka razy w roku, i próbujemy odwiedzać już te mniej oczywiste miejsca. A o tych jest u Pani mnóstwo informacji. Dziekujemy za pomoc i życzymy pięknych przedświątecznych chwil:)
Dziękuję bardzo za komentarz. Jest mi bardzo miło i motywuje mnie to do pracy 🙂 Również życzę przyjemnie spędzonego przedświątecznego czasu! EK