Jesteś rodzicem małego (albo troszkę starszego) dziecka i chcesz wyruszyć na zwiedzanie Pragi? Zastanawiasz się, jak dzieciakom uprzyjemnić czas zwiedzania, aby i Tobie dały chwilę odsapnąć? Chcesz po prostu spędzić miły czas z dziećmi w Pradze? Dobrze trafiłeś.
Praga jest bardzo przyjazna rodzicom z dziećmi:
Warto jednak zadbać o kondycję, jeśli chodzi o pchanie wózka pod górkę. Praga leży bowiem wśród wielu wzgórz i trzeba się na nie wdrapać, aby dotrzeć do niektórych zabytków i podziwiać piękne widoki.
Wiadomo, że zwiedzanie z małymi dziećmi jest bardziej wymagające i powolniejsze. Ale jeśli zadbamy o ich potrzeby, może pozwolą nam również zaspokoić te nasze. Wtedy wyzwanie pt. Praga z dziećmi stanie się dla nas przyjemnością.
Praktyczna informacja: Toalety publiczne są prawie na każdym kroku, ale w wielu brakuje przewijaków.
W tym artykule pokażę Ci, co może zainteresować małe i duże dzieci podczas zwiedzania Pragi z moim bezpłatnym przewodnikiem, który można pobrać tutaj.
Zaczynajmy!
Nie jestem pewna czy przedstawiać Wam pierwszy pomysł na atrakcje dla dzieci w Pradze. Powód jest jeden: ja się po prostu obawiam, że w ogóle nie wyruszycie w trasę!
Pierwsza atrakcja to sklep z zabawkami Hemleys na ulicy Na Příkopě 14, Praha 1. Powiesz pewnie: aj tam, sklep z zabawkami. Ale jak wejdziesz, to uśpione w Tobie dziecko zaszepcze Ci do ucha, że jesteś w raju.
W sklepie, poza tym, że można kupić przeróżne zabawki, które mogą stać się pamiątką z Pragi lub prezentem dla najmniejszych, jest jeszcze mnóstwo atrakcji, które są jednak płatne. Na dzieciaki czeka:
Wiele atrakcji jest płatnych, ale wstęp do sklepu jest za darmo.
Sklep jest przyjazny wózkowiczom. W toalecie powinien być dostępny przewijak.
Po wyjściu ze sklepu z zabawkami możemy wrócić przed Obecní dům i rozpocząć zwiedzanie właściwe.
Praktycznie: w pobliskim centrum handlowym (nám. Republiky 1, 110 00 Petrská čtvrť) powinniście znaleźć przewijaki i toalety.
Adres: Celetná 568/32, 110 00 Staré Město, po drodze naszego zwiedzania.
Kolejnym miejscem, przy którym zazwyczaj zatrzymują się moje dzieci, jest sklep z tradycyjnymi czeskim zabawkami. Przeważają tam zabawki z drewna i marionetki, oczywiście nie zabraknie Krecika czy Rumcajsa i jego przyjaciół. Sklep jest tłumnie odwiedzany przez turystów.
Przyznam się, że moje małe dzieciaki uwielbiają ganiać gołębie na Starym Rynku. Po prostu gołębie to jest to.
Jeśli Wasze są już trochę poważniejsze, wydajcie rozkaz znalezienia wejścia do kościoła Panny Marii przed Tyńcem (znajduje się w wejściu do domu przed kościołem).
Możecie również szukać krzyży w chodniku przed Ratuszem. Potem zabłysnąć faktem z przewodnika i wytłumaczyć, co oznaczają.
Uwaga: Na Rynku Staromiejskim stoją również bajkowe postacie, które pewnie przyciągną dzieciaki. Za zdjęcie z pluszowym misiem będziecie musieli zapłacić ok. 150 koron.
Orloj to zegar astronomiczny znajdujący się na Ratuszu na Rynku Starego Miasta w Pradze. Jest jednym z obowiązkowych zabytków. Dzieciakom na pewno spodobają się ruszające się figurki apostołów. Zegar bije o każdej pełnej godzinie, między 9.00 a 23.00. Warto przyjść chwilkę wcześniej, aby dobrze przestudiować wszystkie elementy zegara oraz zająć sobie dobrą miejscówkę.
Znajdźcie wszystkie figurki, które się ruszają. Podpowiem, że w dwóch okienkach na górze pojawia się 12 apostołów. Ponadto Śmierć obraca klepsydrą i daje znać znajdującemu się obok Turkowi, że jego czas dobiega końca. Turek nie zgadza się kręcąc głową. Próżniak i Skąpiec również wiodą ze sobą podobny dialog.
Można też wdrapać się na wieżę (dorośli – 250 koron, dzieci – 150 koron, bilet rodzinny – 500 koron, otwarte: poniedziałki 11:00-22:00, wtorek-niedziela 9:00-22:00), ale przyznam, że polecę Wam inną – tą przed mostem Karola. Tam są dopiero widoki… i cena jest niższa.
Wchodząc na most Karola i płynąc z tłumem trudno zauważyć, że w wieży Staromosteckiej skrywa się wejście na górę. Po pokonaniu 138 schodów otworzy się przed nami przecudny widok na most Karola i Wełtawę. To jeden z widoków, który na trwałe zapada w pamięci. Jak staniecie przy okienku i zaczniecie zachwycać się widokiem jest niebezpieczeństwo, że już nie zechcecie od niego odejść.
Wstęp 100 koron, ulgowy 70 koron, rodzinne 250 koron. Wieża jest otwarta codziennie: listopad-luty 10:00-18:00, marzec oraz październik 10:00-20:00, kwiecień-wrzesień 10:00-22:00.
Uwaga: wieża nie jest dostępna dla wózków i nie ma gdzie pozostawić wózka. Kasy znajdują się na wysokości ok. 2 piętra, schody są całkiem wąski, ale miną się na nich dwie osoby i dacie radę z nosidłem.
Jeśli już minęliście wieżę i jesteście z powrotem na moście Karola, poszukajcie nad tonią Wełtawy postaci Brodacza. Kto pierwszy znajdzie brodatą kamienną twarz? Skąd się tam wzięła? Ta informacja znajduje się w przewodniku na stronie 19.
Jeśli dojdziecie pod koniec mostu Karola i znajdziecie się nad lądem, nie nad rzeką, po Waszej lewej stronie znajdą się schody na wyspę Kampa, zaś po drugiej stronie mostu znajduje się plac zabaw. Są tam zjeżdżalnie, huśtawki, bujaki dla maluchów i piaskownica. Drzewa rzucają na plac zabaw trochę cienia
Blisko placu zabaw znajduje się pitko, czyli miejsce, gdzie możecie się napić czystej wody. Woda z kranu w Pradze jest pitna.
Jeśli zejdziecie z mostu Karola schodami na Kampę i nie pójdziecie w stronę placu zabaw, ale przed siebie, po czym skręcicie w prawo w uliczkę Hroznovou (Winogronową), natraficie na rzeźbę Wodnika na rzeczce Čertovce. Jest również widoczny z mostu Karola (jeśli patrzycie w kierunku młynu Velkopřevorskiego, tam gdzie widzicie mlyńskie koło na rzeczce Čertovce ).
Na młyńskim kole, przy młynie Velkopřevorského mlýna, siedzi wodnik!
Jest trochę garbaty, ma wyłupiaste oczy i pali fajkę. Nazywa się Kabourek. Jak na czeskiego wodnika przystało, lubi piwo. Jest też małym złośnikiem, poza tym sympatyczny z niego gość. Ponoć nie lubi ludzi, którzy na moście wieszają kłódki i najchętniej by ich utopił.
Jeśli potrzebujecie odpocząć, po prawej stronie od mostu Karola znajduje się park Vojanovy sady, a po lewej stronie park Kampa (tam też znajdziecie 2 rzeźby wielkich niemowlaków – Miminka – od czeskiego artysty Davida Černego).
Jeśli poruszacie się z wózkiem, idąc pod górę w stronę zamku, wybierzcie ulicę Nerudova a potem Ke Hradu (zgodnie z przewodnikiem). Będzie o wiele wygodniej niż po schodach.
Bardzo fantastycznego zwiedzania Pragi z dziećmi!
Jeśli jesteś ciekawy praskich aktualności i ciekawostek z kraju piwa i knedlików, polub moją stronę na Facebooku. Twoje naciśnięcie przycisku Lubię to motywuje mnie do pracy. Dziękuję! Zajrzyj też na Instagram do Bardzo Fantastycznej Pragi i dodaj mój profil do Obserwowanych. Do zobaczenia na Facebooku i Instagramie!
Szczerze Praga sama w sobie mi się nie podobała. Ale to moja własne odczucie.
Dziękuję Marek za komentarz. Miałam takie same odczucia przy pierwszej wizycie, ale teraz wiem dlaczego tak było. Czemu Ci się nie podobało?
To nie są atrakcje dla dzieci. Prawie żadne dziecko nie lubi zwiedzania. Pozdrawiam
Dziękuję Ela za komentarz! Zgodzę się z Tobą, dzieci nie lubią NUDNEGO zwiedzania. Jeśli jednak do zwiedzania włączysz ciekawostki i interesujące historie, sytuacja może się zmienić! Pozdrawiam i życzę niezapomnianych wycieczek!