Postanowiliście odwiedzić Pragę i okazuje się, że jednak najłatwiej, najszybciej i najwygodniej dostać się do niej autem. Co z nim potem zrobić? Zaparkujecie bez problemu przy hotelowej ulicy?
Obawiam się, że odpowiedź może brzmieć nie, o ile hotel znajduje się na Pradze 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 czy 9 🙂 Im bliżej centrum, tym większe prawdopodobieństwo utrudnień przy parkowaniu.
Autem po Pradze jeżdżę w dwóch przypadkach. Do lekarza na drugim końcu miasta, gdzie droga komunikacją miejską trwa godzinę i jest problem z przesiadką z wózkiem albo do znajomych mieszkających pod Pragą. W pierwszym przypadku płacę 30 koron za każde 30 minut parkowania. W drugim mogę parkować pod domem znajomych mieszkających na wsi 30 km za Pragą za darmo. Wcześniej jeździłam jeszcze na zakupy, ale ostatnio dużo korzystam z supermarketów online.
Nie chcę mi się pakować dzieci, pieniędzy, pieluch, ekologicznych wielorazowych toreb, potem to samo pod sklepem, zakupy, znów do auta, foteliki, noszenie ciężkich toreb. Wolę ten czas poświęcić na przyjemniejsze atrakcje.
Parkowanie w centrum Pragi?
Dlaczego nie jeżdżę do centrum autem? Odpowiedź jest bardzo prosta. Nie umiem parkować na miejscu, które jest szersze od mojego auta o 6 centymetrów. Poza tym z parkowaniem w Pradze jest duży problem. Parkowanie trwa dużo czasu. Miejsc jest mało, aut dużo. O wiele wygodniej, taniej, przyjemniej i szybciej jest dla mnie przemieszczać się komunikacją miejską.
Dostanę się wszędzie tam, gdzie potrzebuję, w czasie podobnym, jakbym jechała autem i musiała zaparkować. No ale dobra, co zrobić, kiedy jednak autem do Pragi przyjechaliście i musicie je gdzieś przenocować?
Jeśli macie możliwość zaparkowania na hotelowym parkingu, jest to najłatwiejsza opcja, chociaż może nie najtańsza. Przejrzałam ceny parkingu u różnych hoteli. Standardem jest parking za 500-750 koron (85-130 zł). Drogo? Według mnie bardzo, za tę cenę możecie mieć dwa dwudaniowe obiady z piwem w tradycyjnej czeskiej gospodzie w przystępnej cenowej kategorii.
Ale parkowanie przy hotelu to bardzo wygodna opcja, bo kto chce przyjechać do Pragi po to, aby tracić czas na znalezienie miejsca odpoczynku dla swojego ukochanego auticzka? Przyjrzyjmy się jeszcze innym możliwościom parkowania w Pradze i ich cenom, aby mieć więcej informacji, która możliwość będzie najkorzystniejsza.
W Pradze jakiś czas temu pojawiły się modre zony, czyli niebieskie strefy parkowania jedynie dla rezydentów danej dzielnicy. Rozprzestrzeniają się bardzo dynamicznie i co roku przybywają nowe. Dlaczego?
Mieszkańcy spod Pragi chętnie przyjeżdżają do miasta samochodem, by potem pozostawić go na parkingu w bliskości przystanku tramwajowego/stacji metra i dostać się tak szybciej do pracy. To sprawia, że ulice w takich miejscach są przepełnione autami, a mieszkańcy okolicznych domów nie mają gdzie parkować. Tak przynajmniej twierdzą zwolennicy niebieskich stref. Stref do parkowania jest kilka.
Za jednorazowe parkowanie można zapłacić w parkomacie bądź na smartphonie korzystając z aplikacji: wirtualne godziny parkowania (Virtuální parkovací hodiny). Aplikacja jest również w j. polskim, jej opis znajduje się niżej. Uwaga, parkomaty nie są umieszczone w wielu strefach. Warto mieć więc telefon z dostępem do Internetu.
Żółta linia namalowana przy krawędzi ulicy to nie strefa, ale absolutny zakaz parkowania. Znajduje się m.in. przy śmietnikach, aby umożliwić śmieciarkom wywóz odpadów, czy na skrzyżowaniach (na których i tak nie parkujemy, ale w niektórych miejscach trzeba to było przypomnieć).
Aplikacja powinna działać po polsku (po sprawdzeniu wydaje mi się, że jednak po pół-polsku, z domieszką czeskiego). Jeśli tak się nie stanie, pomogą poniższe wyjaśnienia. Zostaniemy zapytani o:
Cenaza godzinę parkowania zależy od miejsca, może się wahać od 20 koron na obrzeżach Pragi do ok. 80 koron w centrum miasta.
Czasem nocne godziny (np. od 0-6 rano) lub weekendy (pt. 20-pn.6:00) mogą być za darmo. Te informacje powinny być umieszczone na znaku drogowym oznaczającym dany parking.
Aby sprawdzić, czy w okolicach, gdzie będziecie w Pradze nocować, są wyżej wymienione strefy, można skorzystać z mapy.cz i odpowiednio ją przybliżyć. Jeśli jest tam jakaś strefa, wzdłuż linii ulicy będzie oznaczona odpowiednim kolorem (niebieski, fioletowym, pomarańczowym).
Strefy parkowania dla rezydentów mogą być kontrolowane nie tylko przez panów w granatowych mundurach, ale również przez samochód Eltodo, który wieloma umieszczonymi na dachu kamerami skanuje rejestracje zaparkowanych aut i porównuje je ze swoją bazą danych. Nie jest to miejska legenda, sama widziałam.
W mieście można korzystać z parkingów P+R (park and ride, parkuj i jedź). Są one częścią komunikacji publicznej. Parkujemy auto na parkingu w pobliżu stacji metra/dworca kolejowego/przystanku tramwajowego, a potem poruszamy się po mieście komunikacją miejską.
Aktualna sytuacja na parkingach znajduje się na tej stronie. Tutaj znajdują się skrócone zasady parkowania na parkingu P+R (czeski, niemiecki i angielski).
Wynika z nich, że:
Parkingi niestrzeżone powinny być darmowe, ale parkowanie jest tam czasowo ograniczone do 12 godzin. Na parkingach strzeżonych ceny są jak wyżej. Wyjątkiem jest parking P+R Kongresové centrum Praha, gdzie cena za dzień parkowania to 90 koron, a pozostawienie auta na noc to wydatek rzędu 210 koron (plus oczywiście cena z dnia poprzedniego i następnego, czyli jak zostawimy auto w piątek i odbierzemy w sobotę zapłacimy 390 koron).
Tutaj lista w j. czeskim ze zdjęciami wjazdu dla lepszej orientacji w terenie.
Są również firmy, które oferują rezerwację garażu dla naszego metalowego przyjaciela. Jest to np. Mr. Parkitt. Stronę mają w j. polskim. Tak samo, jak wynajdujemy nocleg dla siebie, tak samo możemy go zarezerwować dla auta.
Do systemu parkowania można zaliczyć również płatne garaże:
Dwie darmowe aplikacje na smartphone (Android, Apple iOS) umożliwiają łatwiejsze parkowanie w czeskiej stolicy. Są to:
Ponoć fajnie się uzupełniają, więc może nawet na krótką chwilę warto zainstalować obydwie?
I na koniec coś, co może zaskoczyć. W Pradze można znaleźć darmowe miejsca do parkowania 🙂 W sumie przybliżając mapę widać, gdzie stref parkowania nie ma. O ile parkowania nie zabraniają inne znaki i kodeks drogowy, jest one dozwolone.
W innych częściach Pragi (a jest ich przecież 22!) nie wprowadzono jeszcze stref parkowania dla rezydentów. W niektórych centrach handlowych chwilowe parkowanie może być darmowe. Na czeskiej stronie Skrblik.cz (przeczytajcie sobie na głos. Skrblik to Sknerus) znajduje się mapa darmowych parkingów. Mapa ta również jest poniżej:
Uwaga, warto przeczytać komentarz do każdego miejsca, ponieważ są tam opisane ograniczenia co do parkowania (komentarz pojawi się po kliknięciu na nazwę w lewej kolumnie).
Parkowanie w Pradze to mój nocny koszmar (a może po prostu parkowanie…?). Nie umiem zaparkować na swoim miejscu parkingowym w garażu podziemnym, gdzie po wjechaniu auta pozostaje 3 cm z każdej strony (ukłon uznania dla mojego męża). Zakładam jednak, że do Pragi przyjeżdżają mistrzowie kierownicy i standardowe wielkomiejskie, wąskie miejsca do parkowania nie będą Was przerażać.
A może uda Wam się znaleźć miejsce parkingowe w niebieskiej strefie, gdzie zaparkujecie bezpłatnie od późnego piątku do niedzielnej północy?
Jeszcze jedno. W Pradze po raz pierwszy spotkałam się z zakazem parkowania z powodu czyszczenia ulicy. Bywa tak 1-2 razy do roku, że dana droga jest czyszczona i stoi wtedy przed nią znak zakazu parkowania. Każda sytuacja, gdzie na parkingu jest podejrzanie dużo wolnych miejsc, powinna nam dać do myślenia. Na poniższym zdjęciu na przykład jest zakaz parkowania poza ekipą kręcącą film.
Co dalej? Jeśli problem parkowania już masz z głowy, czas wyruszyć w miasto!
Jeśli jesteś ciekawy, na jakie imprezy możesz się wybrać w Pradze oraz chcesz wiedzieć więcej o Czechach, polub moją stronę na Facebooku. Twoje naciśnięcie przycisku Lubię to mnie niezmiernie cieszy i motywuje mnie do pracy. Dziękuję! Zajrzyj też na Instagram do Bardzo Fantastycznej Pragi i dodaj mój profil do Obserwowanych.
Do zobaczenia na Facebooku i Instagramie!
Bardzo ciekawy i przydatny blog. Czy mogę poprosić o informację dotyczącą parkowania w P+R. Czy można pozostawić auto w strefie na kilka dni, czy codziennie muszę pobierać nowy bilet? Oczywiscie zamierzam kupić 3 dniowy bilet komunikacyjny. Z góry dziękuję za info.
Dziękuję. Cieszę się, że się przydaje 🙂 Na parkingu P+R można zostawić auto przez noc, kosztuje to 100 koron (w Kongresovym centrum więcej). Strefy parkowania (niebieska, pomarańczowa, fioletowa) mają inne reguły parkowania. Zerknij też na moje przewodniku (w górnej części strony), włożyłam w nie całe serce, aby umiliły Ci zwiedzanie Pragi 🙂 Pozdrawiam!
Dzień dobry,
mam podobne pytania o P+R.
Czy mogę kupić bilet od razu na 4 dni, czy w automacie
tylko, czy można płacić kartą? A może jest opcja rezerwacji i płatności on-line?
Pozdrawiam
Marek
Dzień dobry, w Pradze są bilety 1-dniowe i 3-dniowe na komunikację miejską (proszę zerknąć na wpis o komunikacji miejskiej, https://ewelinaknotek.com/komunikacja-miejska-w-pradze/ ). W nowych automatach na bilety można płacić kartą, jest ich coraz więcej. Na parkingach P+R należy mieć gotówkę, nie ma możliwości rezerwacji i opłaty online. POzdrawiam i życzę bardzo fantastycznego pobytu w Pradze 🙂
Dzień dobry, czy wiadomo coś Pani na temat parkowania w P+R Branik. Jest to parking niestrzeżony wiec czy jak zostawimy auto i pojedziemy Boltem do hotelu to może to być to jakoś zweryfikowane?
Strefy parkowania w Pradze są kontrolowane przez auta z kamerami połączone z automatycznym systemem, które skanują rejestrację. Nie wiem jednak jak to jest z parkingami niestrzeżonymi. Teoretycznie auto nie powinno tu być zaparkowane dłużej niż 12 godzin.
Dzień dobry, bardzo przydatny artykuł!
Mam pytanie dotyczące parkingu P+R, nie jestem pewien czy dobrze rozumiem. Przy wjeździe na parking należy zakupić jednorazowy bilet w parkomacie (20 koron). Pozostawiając auto na kilka nocy, opłate która nalicza się za nieodebranie samochodu itd. wnosi się przy wyjeździe z parkingu? I jak rozumiem przy wyjeździe z parkingu należy okazać ważny bilet komunikacji miejskiej poświadczający o tym że podróżowało się komunikacją?
Pozdrawiam! 🙂
Wszystko się zgadza. Życzę przyjemnego pobytu w Pradze!
Cześć, zamierzam jechać pociągiem z Pragi do Rijeki na 8 dni. Do Pragi chcę przyjechać samochodem, czy możesz mi podpowiedzieć gdzie najlepiej zaparkować aby nie stracić wszystkich pieniędzy? Podróż do Pragi pociągiem z Wrocławia jest alternatywą ale czasowo bardzo wydłuża podróż. Pozdrawiam
Cześć! Polecam też Flixbusa z Wrocławia 😉 Można skorzystać z P+R, lista parkingów jest w artykule, lotnisko oferuje długoterminowe stanie (letiste Praha, ale to nie bardzo po drodze). Mozesz zerknac na ta strone: http://www.parkovacka.cz/parkoviste-praha/ (Praha 1 to okolice dworca głownego) albo szukac miejsca do zaparkowania w dzielnicach Pragi oddalonych troche od centrum, gdzie nie ma jeszcze stref i parkować będziesz na ulicy za darmo 😉
A czy w rejonie hradczany/most Karola, w promieniu 1-3km znajdę jakiś platny parking (niewazne czy to strefa) na kilka godzin w sobotę?
Tak, są tam niebieskie strefy parkowania. Proszę zerknij do części artykułu: Czy w okolicy hotelu jest jakaś strefa? Gdzie JA zaparkuję? i będziesz wiedział, gdzie mógłbyś zaparkować.
Witaj. Czy możesz wskazać mi jakieś miejsce ( ulice) niedaleko placu Wacława z bezpłatnym parkingiem przez weekend? Mamy hotel blisko Mustek.
Hej! Skorzystaj w podpowiedzi w sprawie wyszukiwania parkingu i przybliżania mapy.cz. Tam, klikając konkretne odcinki niebieskiej strefy, masz komentarz, kiedy się płaci za parkowanie. Nie wiem o bezpłatnym parkingu na weekend, ale w modrych zonach (niebieskich strefach) gdzieniegdzie można w weekend lub w nocy parkować za darmo. Jest to różne na konkretnej ulicy. Jeśli chcesz blisko – najłatwiej zapłącić za parkowanie w hotelu lub znaleźć parking przez MrParkit. Jeśli chcesz za darmo – przychodzą mi do głowy bardziej odległe dzielnice Pragi, gdzie nie ma niebieskich stref. Niska cena i dobra dostępność, ale też nie w centrum, to parkingi P+R.