fbpx
Czeskie zwyczaje: pierwszy maja.

Czeskie zwyczaje: 1 maja i palenie czarownic.

Czy przyjeżdżasz na majowy weekend do Pragi? Chcesz poznać czeskie zwyczaje?

W Czechach świętem i dniem wolnym od pracy jest 1 maja. Obchodzimy wtedy Svátek práce, czyli Święto Pracy. Na pamiątkę strajków robotniczych z Chicago w 1886.

Bardziej lubiana jest z pewnością druga strona tego święta, 1 Máj, czeskie walentynki. Pierwszego maja jest lásky čás, czyli czas na miłość 🙂 Cały maj to miesiąc zakochanych.

Jakie są czeskie zwyczaje tego dnia? Motywem przewodnim maja oraz wierszem, który szepczą sobie zakochani wpatrując się w parku na ławeczce w swoje zakochane oczy jest „Máj”. Napisał go przedwcześnie zmarły czeski poeta, Karel Hyněk Macha. Jego śmierć nie do końca jest wyjaśniona. Zmarł na powikłania przeziębienia, którego nabawił się podczas niesienia pomocy przy gaszeniu pożaru. Niektóre źródła podają jako przyczynę śmierci zapalenie płuc, inne tyfus czy cholerę.

Jego najbardziej znany wiersz pt. „Máj“ zaczyna się tak:

Byl pozdní večer – první máj –
Večerní máj – byl lásky čas.
Hrdliččin zval ku lásce hlas,
Kde borový zaváněl háj.

Karel Hyněk Macha „Máj”


Wiersz jest naprawdę bardzo długi. Po polsku cytat brzmi mniej więcej tak:

Był późny wieczór – pierwszy maj
Wieczorny maj – miłości czas.
Synagorlicy głos do miłości wzywał
tam, gdzie sosnowy pachniał gaj.

moje tłumaczenie pierwszej zwrotki wiersza „Máj”

Jeśli masz czeską dziewczynę i chcesz praktykować czeskie zwyczaje, naucz się na pamięć pierwszych wersów wiersza, aby ją oczarować. Efekt wow gwarantowany!

Czeskie tradycje pierwszego maja

Po pierwsze, jeśli masz swoją ukochaną, łap ją za rękę i biegnij 1 maja do sadu i szukaj kwitnącej czereśni. Wybrankę należy mocno ucałować pod czereśnią, aby nie uschła. Liczy się tylko pocałunek prawdziwej miłości.

No tak, ale gdzie w Pradze znaleźć kwitnącą czereśnie? I jak odróżnić czereśnie od innych kwitnących drzew owocowych?

Kwiaty czereśni kwitną na biało lub różowo. Liście mają kształt owalny, są zaostrzone na końcach i włochate pod spodem.

Czereśniowe drzewka łatwo znaleźć wśród innych owocowych drzew na wzgórzu Petřin. Zazwyczaj tam 1 maja wybierają się całe tłumy zakochany. Jeśli jesteś leniuchem i nie chce Ci się wchodzić pod górę, może jakąś czereśnie znajdziesz tuż przy przystanku tramwajowym Újezd pod wzgórzem. Inne miejsca to Vokovicka třešňovka (niedaleko stacji metra Bořislavka), Václavském náměstí (w centrum), w parku przy stacji metra Muzeum czy na náměstí Míru.

Po drugie, w mieście w ten wolny od pracy dzień jest wiele imprez z okazji pierwszego maja. W większości świętujemy czas miłości, nie święto pracy. Lista znajduje się na końcu artykułu.

Czeskie zwyczaje: palenie czarownic (palení čarodějnic)

Pierwszy maj poprzedza zazwyczaj 30 kwietnia. A 30 kwietnia to czas palenia czarownic (palení čarodějnic)! Jest to ludowy zwyczaj związany z paleniem ognia i wiarą w czarownice. Tego dnia czarownice miały wyruszać na sabat na niemiecki szczyt Brocken. Wielkie ogniska miały je odstraszyć.

Podczas obchodów palenia czarownic w Pradze przygotowywane są ogromne ogniska, która zapalane o zachodzie słońca robią wrażenie. Zazwyczaj jest wiele atrakcji dla dzieci. Nieodłącznie z tym świętem wiąże się opiekanie czeskich kiełbasek, czyli buřtów.

Bardzo fantastycznego 1 maja!

Jeśli masz już dość romantycznych tematów, czas zejść na ziemię i sprawdzić praktyczne aspekty pobytu w Pradze. Co jeszcze może Cię u mnie zaciekawić?

  1. Sprawdź pogodę na najbliższe dni.
  2. Pobierz bezpłatny przewodnik po Pradze. Jego kontynuacją jest przewodnik po Pradze, który zagwarantuje Ci trzy (+1 gratis!) dni ciekawych wycieczek i ostrzeże przed praskimi turystycznymi pułapkami. Zamów przewodnik „Praga. Praktyczny przewodnik na 3 dni. Najciekawsze miejsca.
  3. Zanim wyruszysz w trasę, dowiedz się jak korzystać z komunikacji miejskiej w Pradze.
  4. Przed odjazdem zrób zakupy i sprawdź, co warto kupić w Czechach.

Jeśli jesteś ciekawy praskich aktualności i ciekawostek z kraju piwa i knedlików, polub moją stronę na Facebooku. Twoje naciśnięcie przycisku Lubię to motywuje mnie do pracy. Dziękuję! Zajrzyj też na Instagram do Bardzo Fantastycznej Pragi i dodaj mój profil do Obserwowanych.

Do zobaczenia na FacebookuInstagramie!

Od 10 lat zgłębiam tajemnice czeskiej stolicy oraz praktyczne aspekty życia w Czechach, a od niedawna dzielę się nimi z Wami na blogu, Facebooku i Instagramie. Jestem autorką darmowego przewodnika po Pradze, który zachwyci Cię głównymi praskimi zabytkami. Jeśli wolisz wygodnie słuchać o zabytkach podczas zwiedzania, zerknij na audioprzewodnik po trasie koronacyjnej. Jego kontynuacją jest Praga. Praktyczny przewodnik na 3 dni. Najciekawsze miejsca". Po jego lekturze zakochasz się po uszy w czeskiej stolicy. Więcej inspiracji o Czechach i Pradze znajdziesz na moim Facebooku Bardzo Fantastyczna Praga oraz Instagramie. Kliknij! Będzie miło mi Cie gościć!
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twoje dane osobowe będą wykorzystywane wyłącznie w celu spracowania komentarza. Zasady ochrony danych osobowych

  • Przewodnik po Pradze?
  • Spotkajmy się na Facebooku
  • Najnowsze artykuły
  • Kategorie