Za oknem szaro-buro, pada deszcz, jest coraz zimniej, drzewa tracą liście, a najprzyjemniejsze miejsce, w którym chciałoby się znaleźć to między kocem a kanapą? Letnie upały minęły i nie wiecie, co można robić w Pradze jesienią? Nie ma się co smucić!
Prognoza pogody zazwyczaj podpowiada, że deszczowych dni za chwile przyjdzie kres. Drzewa ubierają się w przecudne kolory tworząc przepiękne krajobrazy. Słońce to teraz nasz sprzymierzeniec! Jak inaczej poznać ten prawdziwy kolor wina, jak nie przyglądając się mu pod światło?
Zapraszam Cię na winobranie w Pradze! Imprezę pod jesiennym słońcem z muzyką w tle i kieliszkiem dobrego wina w ręce.
Jesień to pora zbiorów, a ponieważ czeski klimat jest dość ciepły, na winnicach, których w Czechach jest ogromna ilość, praca wre.
Może zabrzmi to absurdalnie, ale w czeskiej stolicy również uprawia się winogrona! Praga ma kilka winnic, gdzie winogrona nie tylko rosną, ale na miejscu produkuje się z nich wino. Gdzie można znaleźć winnice w Pradze?
Jak widzicie, winnice są rozmieszczone w turystycznych miejscach Pragi. Są jeszcze Modřanská vinice, Salabka, Vinice Baba, Vinice Máchalka i Vinice Albertov.
Winobranie w Pradze to impreza kulturalno-rozrywkowa. Nie chodzi o to, kto wypije jak najwięcej wina. Chodzi o to, by sprawdzić, jak udały się tegoroczne zbiory, ocenić smak i zapach tegorocznych win w przyjemnym towarzystwie na świeżym powietrzu.
Wina degustujemy! Obecny trend zero waste zazwyczaj prowadzi do tego, że kupując wstęp na winobranie otrzymujemy jednocześnie szklany kieliszek. Ale przyznajmy się, czy wino z plastikowego kubeczka smakuje równie dobrze, jak to ze szkła?
Degustacji win towarzyszy nieodłącznie degustacja pokarmów. Mogą to być sery, suszone szynki, frgale (słodkie placki-jeśli ktoś lubi) lub grilowane sery. Na winobraniu w Pradze (i w każdym innym zakątku Czech) musi być też program kulturalny. Bez względu na to, czy to będzie muzyka na żywo, koncert cymbalisty, czy pokazy tańca, warto wziąć w nim udział.
Cel jest jeden – spędzić miło czas, spotkać się i porozmawiać z przyjaciółmi, posłuchać przyjemnej muzyki i po prostu cieszyć się z życia.
Zacznijmy od tego, czym jest burčák. Jest to częściowo sfermentowany moszcz z winogron. Burczak nie jest winem! On chciałby nim być i jest na najlepszej drodze do osiągnięcia celu do czasu, aż ktoś go wypije. Zawiera małą ilość alkoholu 1–7%. W Czechach pod nazwą burčák można sprzedawać jedynie napój wyrobiony z czeskich winogron między 1. sierpnia a 30. listopada.
Nie polecam picia dużych ilości burčáku na raz – ma właściwości przeczyszczające. Producenci zachwalają, że jest bardzo zdrowy, zawiera witaminy i minerały i mielibyśmy go wypić ok. 4-5 litrów rocznie. Dla zdrowia oczywiście.
19.9, 10-22, Růžový máj Reloaded, festiwal różowych win. Holešovická tržnice, Praha 7. Wstęp 100 Kc.
Niestety w roku 2020 winobranie w winnicy św. Klary, na Praskim Zamku oraz w ślicznym zamku Troja zostało odwołane.
Więcej inspiracji znajdziesz na moim Facebooku – Bardzo Fantastyczna Praga oraz Instagramie przed każdym weekendem. Serdecznie zapraszam! Każde naciśnięcie przycisku Lubię to i Obserwuj motywuje mnie do pracy.
Co jeszcze może Ci się przydać na mojej stronie?
Bardzo fantastycznego winobrania!