fbpx
Winobranie w Pradze

Winobranie w Pradze

Za oknem szaro-buro, pada deszcz, jest coraz zimniej, drzewa tracą liście, a najprzyjemniejsze miejsce, w którym chciałoby się znaleźć to między kocem a kanapą? Letnie upały minęły i nie wiecie, co można robić w Pradze jesienią? Nie ma się co smucić!

Prognoza pogody zazwyczaj podpowiada, że deszczowych dni za chwile przyjdzie kres. Drzewa ubierają się w przecudne kolory tworząc przepiękne krajobrazy. Słońce to teraz nasz sprzymierzeniec! Jak inaczej poznać ten prawdziwy kolor wina, jak nie przyglądając się mu pod światło?

Zapraszam Cię na winobranie w Pradze! Imprezę pod jesiennym słońcem z muzyką w tle i kieliszkiem dobrego wina w ręce.

Winobranie w Pradze – ale o co chodzi?

Jesień to pora zbiorów, a ponieważ czeski klimat jest dość ciepły, na winnicach, których w Czechach jest ogromna ilość, praca wre.

Może zabrzmi to absurdalnie, ale w czeskiej stolicy również uprawia się winogrona! Praga ma kilka winnic, gdzie winogrona nie tylko rosną, ale na miejscu produkuje się z nich wino. Gdzie można znaleźć winnice w Pradze?

 • Svatováclavská vinice – tuż pod praskim zamkiem, jest jego częścią.
 • Vinice pod Strahovským klášteremSvatojánská vinice – tuż obok klasztoru na Strahovie.
 • Vinice Grébovka – z pięknym pałacykiem, założona już w XIV wieku przez Karla IV w królewskiej dzielnicy Vinohrady (a jakże, Winogrady).
 • Vinice pod Vyšehradem – tuż obok Instytutu Matki i Dziecka, czyli ogromnego kompleksu budynków pod Wyszehradem.

Jak widzicie, winnice są rozmieszczone w turystycznych miejscach Pragi. Są jeszcze Modřanská vinice, Salabka, Vinice Baba, Vinice Máchalka i Vinice Albertov.

Winobranie w Pradze

Winobranie w Pradze to impreza kulturalno-rozrywkowa. Nie chodzi o to, kto wypije jak najwięcej wina. Chodzi o to, by sprawdzić, jak udały się tegoroczne zbiory, ocenić smak i zapach tegorocznych win w przyjemnym towarzystwie na świeżym powietrzu.

Wina degustujemy! Obecny trend zero waste zazwyczaj prowadzi do tego, że kupując wstęp na winobranie otrzymujemy jednocześnie szklany kieliszek. Ale przyznajmy się, czy wino z plastikowego kubeczka smakuje równie dobrze, jak to ze szkła?

Degustacji win towarzyszy nieodłącznie degustacja pokarmów. Mogą to być sery, suszone szynki, frgale (słodkie placki-jeśli ktoś lubi) lub grilowane sery. Na winobraniu w Pradze (i w każdym innym zakątku Czech) musi być też program kulturalny. Bez względu na to, czy to będzie muzyka na żywo, koncert cymbalisty, czy pokazy tańca, warto wziąć w nim udział.

Jaki jest cel winobrania w Pradze?

Cel jest jeden – spędzić miło czas, spotkać się i porozmawiać z przyjaciółmi, posłuchać przyjemnej muzyki i po prostu cieszyć się z życia.

Burčák czy wino?

Zacznijmy od tego, czym jest burčák. Jest to częściowo sfermentowany moszcz z winogron. Burczak nie jest winem! On chciałby nim być i jest na najlepszej drodze do osiągnięcia celu do czasu, aż ktoś go wypije. Zawiera małą ilość alkoholu 1–7%. W Czechach pod nazwą burčák można sprzedawać jedynie napój wyrobiony z czeskich winogron między 1. sierpnia a 30. listopada.

Nie polecam picia dużych ilości burčáku na raz – ma właściwości przeczyszczające. Producenci zachwalają, że jest bardzo zdrowy, zawiera witaminy i minerały i mielibyśmy go wypić ok. 4-5 litrów rocznie. Dla zdrowia oczywiście.

Najbliższe winobrania w Pradze 2020:

 • 19.-20.9., 12:00 – 22:00, Komorni Vinobraní na Grébovce 2020, degustacja win w okolicach Pawilonu Grebovka. Praha 2.
 • 18-20.9., 16:00, 10. Kunratické vinobraní zaczyna się w piątek o 16:00, trwa w sobotę od 10:00 do 22:00 i kończy w niedzielę o 17:00. Trzy dni z dobrym winem. Kunratická tvrz, Praha 4. Wstęp na 1 dzień 70 koron, dzieci do 120 cm za darmo.
 • 19.9, 10-22, Růžový máj Reloaded, festiwal różowych win. Holešovická tržnice, Praha 7. Wstęp 100 Kc.

 • 25-26.9, 12-22, Jazz wine fest, festiwal wina i jazzu. Pražská tržnice, Bubenské nábřeží 306/13, Praha 7.
 • 28.9., 11:00 – 18:00, Svatováclavské vinobraní 2020, Villa Richter, czeskie i morawskie wina, muzyka i dobre jedzenie tuż pod praskim zamkiem. Staré zámecké schody 6/251, Praha 1. Wstęp 200 Kc (w cenie kieliszek i żetony na 3 kieliszki wina).
 • 27.9., 11:00 – 21:00, Vínečko Fest – Vinobraní na náplavce 2020, czyli wino i burcak nie tylko w południowych Moraw na wełtawskim bulwarze. Wstęp (wraz z nim otrzymujemy kieliszek) 100 koron. Rašínovo nábřeží 2, Praha 2.
 • 3-4.10., 11-19, Podolské vinobraní, wino z Czech i Moraw nad Wełtawą, do tego street food. Žluté lázně, Podolské nábřeží 3/1184, Praha 4. Wstęp 100 Kc.
 • 8-11.10., 11-22, WINEfesto – Smíchov, winobranie na festiwalu dobrego jedzenia Manifesto Smichov. Zborovska 7, Praha 5.

Niestety w roku 2020 winobranie w winnicy św. Klary, na Praskim Zamku oraz w ślicznym zamku Troja zostało odwołane.

Więcej inspiracji znajdziesz na moim Facebooku – Bardzo Fantastyczna Praga oraz Instagramie przed każdym weekendem. Serdecznie zapraszam! Każde naciśnięcie przycisku Lubię toObserwuj motywuje mnie do pracy.

Co jeszcze może Ci się przydać na mojej stronie?

 1. Przeczytaj artykuł o zabijaczce, by poznać zimowy czeski zwyczaj.
 2. Zobacz, co czeka Cię na farmerskich targach na brzegu rzeki.
 3. Poznaj 16 obowiązkowych praskich zabytków – pobierz darmowy przewodnik po królewskiej trasie w Pradze.
 4. Nie trać czasu na organizowanie wycieczki po Pradze i zamów przewodnik „Praga. Praktyczny przewodnik na 3 dni. Najciekawsze miejsca”. Psst: pomoże Ci on uniknąć głównych praskich turystycznych pułapek!

Bardzo fantastycznego winobrania!

Od 10 lat zgłębiam tajemnice czeskiej stolicy oraz praktyczne aspekty życia w Czechach, a od niedawna dzielę się nimi z Wami na blogu, Facebooku i Instagramie. Jestem autorką darmowego przewodnika po Pradze, który zachwyci Cię głównymi praskimi zabytkami. Jeśli wolisz wygodnie słuchać o zabytkach podczas zwiedzania, zerknij na audioprzewodnik po trasie koronacyjnej. Jego kontynuacją jest Praga. Praktyczny przewodnik na 3 dni. Najciekawsze miejsca". Po jego lekturze zakochasz się po uszy w czeskiej stolicy. Więcej inspiracji o Czechach i Pradze znajdziesz na moim Facebooku Bardzo Fantastyczna Praga oraz Instagramie. Kliknij! Będzie miło mi Cie gościć!
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twoje dane osobowe będą wykorzystywane wyłącznie w celu spracowania komentarza. Zasady ochrony danych osobowych

 • Przewodnik po Pradze?
 • Spotkajmy się na Facebooku
 • Najnowsze artykuły
 • Kategorie