fbpx
Ewelina Knotek blog Mikołajki po czesku

Mikołajki w Czechach

Po ulicy kroczą Diabeł z Aniołem i Mikołajem. Diabeł cały czarny z buzią wymazaną sadzą niesie na plecach wór, z którego wystają małe nóżki! Aniołek jest śliczny, jego twarz otulają złote loki, a oczy się słodko śmieją. Mikołaj z długą brodą trochę przypomina Dziadka Mroza, przewodzi całej trójce i wygląda dobrotliwie.

To bajkowe trio nikogo nie dziwi na czeskiej ulicy 5 grudnia, to w końcu mikołajki w Czechach, czyli mikulášská nadílka.

Mikołajki w Czechach?

Co: Mikołajki (mikulášská nadílka).

Kiedy: 5 grudnia (!).

Gdzie: na miejskich i wiejskich placach, w szkołach, przedszkolach, centrach handlowych i kto chce, też we własnym domu. Często można wynająć studentów, którzy przyjdą wręczyć dzieciom prezenty lub trochę je postraszyć.

Jak wyglądają czeskie mikołajki?

Tradycyjna trójka – Anioł, Diabeł i Mikołaj chodzą zawsze razem (tak samo jak dobro i zło), ale w tej trójce to dobro przeważa. Diabeł straszy dzieci piekłem, a Anioł je przed nim broni. Spór zawsze rozstrzyga Mikołaj – zazwyczaj na korzyść małego łobuza.

Grzeczne dzieci dostają prezenty. Zazwyczaj są to słodycze lub owoce. A te złe dzieciaki? O ile mają szczęście i nie skończą w diabelskim worze, to dostaną worek ziemniaków lub węgla.

Są dwa obozy rodziców. Jedni podkreślają tradycję i niezapomnianą atmosferę, nie wspominając o funkcji wychowawczej mikołajek. Zaś drugi obóz neguje mikołajki jako źródło niepotrzebnego stresu dla dzieci.

Dlaczego chodzi Mikołaj?

Na pamiątkę św. Mikołaja z Miry, który zasłynął czynieniem cudów oraz pomocą biednym i potrzebującym. Czyli tak samo jak w Polsce.

Czeski wierszyk dla Mikołaja

Na jednej czeskiej stronie znalazłam taki wierszyk, możesz nim zaskoczyć swojego czeskiego Mikołaja:

Anděl seděl na obláčku,

čáry máry, čaroval,

vyčaroval Mikuláše,

moc se z toho radoval.

Pozor na to milé děti,

carovani není žert,

něco se mu nepovedlo a tak přibyl čert.

Anioł siedział na obłoczku, czary mary – czarował, wyczarował Mikołaja, bardzo się z tego radował. Uwaga miłe dzieci, czarowanie to nie żarty, coś się nie udało i przybyły czorty!

Jak może wyglądać mikołajkowa impreza?

Mikulášská nadílka (5 grudnia) może być przyjemnym przedstawieniem, ale nie zawsze tak będzie. Obejrzyjcie filmik z przedstawienia mikołajkowego w Pisku. Może lepiej bez dzieci – po 2-giej minucie pojawiają się diabły z bardzo staranną charakteryzacją. Dlatego warto się zastanowić, dokąd można brać maluchy i czy przedstawienie nie zostawi trwałego śladu w małej dziecięcej duszyczce.

Jeśli wiesz już, jak wyglądają czeskie mikołajki, zerknij też na inne artykuły na blogu:

 1. Poczuj prawdziwą świąteczną atmosferę na targach bożonarodzeniowych w Pradze.
 2. Sprawdź, dlaczego może Ci się przydać przewodnik po praskich świątecznych jarmarkach.
 3. Czy masz już darmowy przewodnik na 1 fantastyczne popołudnie w Pradze? Koniecznie kliknij link i go pobierz…
 4. Jeśli będziesz w Pradze dłużej, zapoznaj się z ofertą „Praga. Praktyczny przewodnik na 3 dni. Najciekawsze miejsca„.

Chcesz dołączyć do Bardzo Fantastycznej Pragi na Facebooku? Znajdziesz tam małe porcje ciekawostek o Pradze i Czechach. Dołącz do mojej strony i kliknij Lubię to!

Zapraszam też na swój Instagram, tutaj dzielę się wiedzą o zabytkach i praktycznych aspektach życia w Pradze i Czechach.

Od 10 lat zgłębiam tajemnice czeskiej stolicy oraz praktyczne aspekty życia w Czechach, a od niedawna dzielę się nimi z Wami na blogu, Facebooku i Instagramie. Jestem autorką darmowego przewodnika po Pradze, który zachwyci Cię głównymi praskimi zabytkami. Jeśli wolisz wygodnie słuchać o zabytkach podczas zwiedzania, zerknij na audioprzewodnik po trasie koronacyjnej. Jego kontynuacją jest Praga. Praktyczny przewodnik na 3 dni. Najciekawsze miejsca". Po jego lekturze zakochasz się po uszy w czeskiej stolicy. Więcej inspiracji o Czechach i Pradze znajdziesz na moim Facebooku Bardzo Fantastyczna Praga oraz Instagramie. Kliknij! Będzie miło mi Cie gościć!
Komentarze
 1. Dominika pisze:

  Ja nie mogę, te diabły w Písku faktycznie robią wrażenie. Małe dzieciaczki pewnie się tam zestresowały 😀

  • Ewelina Knotek pisze:

   Dlatego na wszelki wypadek wrzuciłam. To na pewno nie jest niewinne przedstawienie dla małych dzieci 😉

 2. Petit Hotel pisze:

  Super podsumowanie czeskich mikołajek, dzięki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Twoje dane osobowe będą wykorzystywane wyłącznie w celu spracowania komentarza. Zasady ochrony danych osobowych

 • Przewodnik po Pradze?
 • Spotkajmy się na Facebooku
 • Najnowsze artykuły
 • Kategorie